Strona główna » Informacje prasowe » Aktualności » Praca w piżamie czy ...

Praca w piżamie czy biurowa atmosfera?

Praca zdalna nie jest pomysłem nowym, a wraz z powszechnym dostępem do Internetu i telefonów komórkowych, staje się jeszcze łatwiejsza w realizacji i coraz bardziej popularna. Jednak część pracodawców oraz pracowników wciąż podchodzi sceptycznie do takiego sposobu wykonywania obowiązków zawodowych. Warto przyjrzeć się najnowszym wynikom badań dotyczącym tej tematyki.

Praca zdalna jest bardzo popularna w Europie Zachodniej, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Przykładowo, wyniki badania przeprowadzonego w Kanadzie dowodzą, że od 2000 do 2008 roku liczba osób pracujących z domu wzrosła o 10%. Podobny trend możemy zaobserwować na naszym rynku pracy. Według danych zawartych w raporcie „Popularność pracy zdalnej wśród polskich przedsiębiorców”, wykonanym przez Fundację Obserwatorium Zarządzania dla firmy ClickMeeting, 10% małych i średnich przedsiębiorców zdecydowało się na taki sposób zatrudnienia pracowników w ciągu minionych 6 miesięcy. Główne zalety pracy na odległość dla pracodawców to przede wszystkim możliwość współpracy ze specjalistami mieszkającymi w innym miejscu niż siedziba firmy oraz ograniczenie kosztów związanych z wynajmem powierzchni biurowych.

Natomiast dla pracowników kusząca jest elastyczność godzin pracy. „Pracownicy coraz częściej deklarują chęć zmian godzin pracy na bardziej dopasowane do ich indywidualnych potrzeb. Pozwala to na efektywne zarządzanie swoim czasem, zwiększa poczucie kontroli nad życiem oraz zadowolenie z wykonywanej pracy, co przekłada się na wydajność” – mówi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl.

Zdaniem 90% badanych, praca zdalna powinna być umożliwiana szczególnie kobietom w ciąży i młodym matkom, które do tej pory często odsuwane były na boczny tor, a przecież nie muszą rezygnować z rozwoju zawodowego tylko z powodu zmian, jakie niesie za sobą macierzyństwo. „Warto również pomyśleć o osobach, które dojeżdżają z daleka, a ich obowiązki i rodzaj wykonywanego zawodu umożliwiają pracę z domu” – radzą eksperci monsterpolska.pl i argumentują: „Pozwoli to zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i czas przeznaczany na dojazdy oraz wykorzystać go na zwiększenie wydajności pracy”. Badania pokazują także, że nawet wśród przedsiębiorców, którzy do tej pory nie zatrudniali pracowników zdalnie, co dziesiąty ma w planach wprowadzenie takiej formy pracy w swojej firmie, a co czwarty uważa, że jego podwładni chcieliby pracować w takim trybie.

Przeszkodami w podejmowaniu pracy zdalnej, o których wspominają respondenci, są m.in. brak możliwości udziału pracownika w spotkaniach i naradach firmowych, brak kontroli przez pracodawcę oraz charakter pracy wymagający ciągłej obecności w biurze. Rozwiązaniem pierwszej z wymienionych trudności może okazać się wykorzystanie w pracy profesjonalnej platformy do spotkań online, której skuteczność docenia prawie 70% ankietowanych przedsiębiorców. Wiele osób decyduje się również na łączenie pracy z domu z pracą w biurze, pracując np. przez cztery dni zdalnie, a raz w tygodniu w siedzibie firmy, poświęcając ten dzień na spotkania ze współpracownikami, przełożonymi i kontrahentami.

Wykonywanie swojej pracy jedynie z zacisza domowego z pewnością nie jest pomysłem, który zadowoli każdego, jednak planując pracę dla siebie i swoich pracowników warto wziąć go pod uwagę. Pamiętając o zaletach i wadach pracy zdalnej, można włączyć ją do rozwiązań stosowanych w firmie w sposób, który zwiększy wydajność i zadowolenie pracowników.
Sections
©2011 Monster - Wszystkie prawa zastrzezone - U.S. Patent No. 5,832,497 - NYSE: MWW - V: 2018.10.0.34-313